Ustavno sodišče veliko denarja pihnilo skozi okno

Kaj vam v poštni predal prinaša nova izdaja newsletterja Nepremičnine.

 

Razveljavitev, še prej pa zamrznitev, člena gradbenega zakona, ki je omogočal izdajo dovoljenja objektom daljšega obstoja brez gradbenega dovoljenja, je vse prej kot pravniška teorija. Veliko ljudi je v pripravo legalizacije vložilo tisoče evrov, zdaj pa jih čaka negativna odločba. Denar za že plačani komunalni prispevek bodo sicer dobili nazaj, denar za pripravo dokumentacije pa je odpihnilo skozi okno.

Na vladajočo politiko bo zdaj še večji pritisk, če bo uspela spraviti v življenje nove spremembe gradbenega zakona o legalizaciji starih stavb. Nasprotnikov tako poenostavljene legalizacije, kot je že bila sprejeta na vladi, namreč ne manjka. Novela zakona predvideva sedanjo domnevo legalnosti objekta daljšega obstoja, zgrajenega pred letom 1968, premakniti na leto 1995 ali 2003. Te spremembe naj bi bile v državnem zboru sprejete do konca leta.

 

Država se loteva najemnega trga stanovanj

Finančno ministrstvo je objavilo predlog sprememb zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, s katerim želi urediti evidentiranje najemnih poslov s stanovanji. Pri nas zdaj tako rekoč nimamo nobenih uporabnih podatkov o najemnem trgu. In kaj zdaj predlaga ministrstvo:

- V evidenco trga nepremičnin (ETN) se bodo vpisovali vsi najemni posli, ki so sklenjeni za več kot 90 dni. Predvidena je tudi varovalka pred veriženjem pogodb z denimo 89-dnevno ročnostjo.

- Fizične osebe, ki ne oddajajo v najem kot espeji, bodo poročali o sklenjenih najemnih pogodbah neposredno v ETN prek sistema eDavki.

- Poročali bodo v roku petnajstih dni od sklenitve najemne ali podnajemne pogodbe ali dodatka k najemni ali podnajemni pogodbi, najkasneje pa dan pred dejanskim začetkom najema.

- Nadzor nad podatki v ETN prevzame Finančna uprava RS.

- Predvideva se tudi globa za tiste, ki posla ne sporočijo v ETN ali pa sporočijo nepravilne podatke, in sicer v višini od 250 do 400 evrov.

- Nov način poročanja bo veljal za vse pogodbe ali anekse, ki bodo sklenjeni od 1. septembra 2026.

  

Vse se začne pri tlorisu

Vsaka hiša nove kolekcije Jelovica je zasnovana kot unikat, saj je prilagojena velikosti in legi parcele ter vašemu okusu in načinu življenja. »Zavedamo se, da ni dveh enakih družin. Pri Jelovici vemo, da vse začne pri tlorisu – ta določa srce doma. Zato vsak model zasnujemo kot premišljeno osnovo, ki jo je mogoče v celoti prilagoditi vašim potrebam in željam. Vse ostalo – streha, fasada, okna, prostori, terasa in nadstrešek – sledi vašemu načinu življenja,« pojasnjuje Matjaž Grm, glavni izvršni direktor v podjetju Jelovica.

Ključne prednosti nove kolekcije hiš so:

 • tlorisi, ki se prilagodijo vašemu sedanjemu in prihodnjemu življenjskemu slogu,

• trajnostni materiali in gradnja (100-odstotno energetsko samooskrbna proizvodnja),

• možnost vključitve sončnih elektrarn, baterij in drugih rešitev, ki dolgoročno znižujejo stroške bivanja.

Jelovica je izdala tudi digitalni konfigurator z vsemi modeli, tlorisi in cenami.

 

PROMO

Za nepremičninski posel so bistvena stanovanja 

Čeprav je vrednost in število hiš večje, pa se največ prometa na slovenskem nepremičninskem trgu ustvari s stanovanji. Slednja namreč hitreje menjajo lastnike. Dežel poslovnih nepremičnin je pri nas zelo skromen, saj dosega le dobrih deset odstotkov nepremičninskega prometa.

Vrednostno je lani skupni promet s stanovanjskimi nepremičninami in zemljišči za gradnjo stavb znašal slabe dve milijarde evrov, kar je bilo 82 odstotkov celotnega prometa z nepremičninami. Promet s poslovnimi in industrijskimi nepremičninami je dosegel 252 milijonov evrov, kažejo podatki Geodetske uprave RS.

Celoten newsletter Nepremičnine lahko dobite vsak ponedeljek zjutraj v svoj poštni predal.  ➨➨➨  PRIJAVA

Arhiv newsletterjev najdete na tej povezavi.

POKROVITELJ

 


 

Preberite tudi:

Še formalno končan poskus z davkom na nepremičnine 

Nepremičnine so vse večji posel 

Težko pričakovana Odiseja je končana 

Še zadnji spomin na žitove silose 

Slovenci ne odnehamo z nakupi vikendov na Hrvaškem 

Gradbena inšpekcija krepi nadzor in rušenje objektov