Cene stanovanjskih nepremičnin kažejo znake precenjenosti, v zadnjem Poročilo o finančni stabilnosti ugotavlja Banka Slovenije. Spomladi njeni kazalniki precenjenosti nepremičnin še niso zaznavali.
»Cene stanovanjskih nepremičnin so v prvem letošnjem četrtletju postale tudi nekoliko precenjene«, so točneje zapisali v Banki Slovenije. Dinamika večine kazalnikov precenjenosti nakazuje, da se cene premikajo proti območju relativne precenjenosti.
Predvsem kazalnik razmerja med cenami in višino najemnin kaže, da so se povprečne cene v primerjavi z najemninami precej povečale. Najemnine so sicer na medletni ravni ob koncu lanskega leta in začetku leta 2021 upadle. Cene nepremičnin so se po podatkih Geodetske uprave RS v prvem letošnjem četrtletju medletno zvišale za 7,3 odstotka, v drugem četrtletju pa za 9,9 odstotka.
Izbruh covida je v bistvu najbolj prizadel najemnine, po ocenah nepremičninskih posrednikov, so v prvem valu virusa padle za okoli 20 odstotkov, vendar so zdaj že dosegle stare vrednosti.
Kako se meri precenjenost
Kazalniki precenjenosti prikazujejo relativno precenjenost nepremičnin in ne absolutno precenjenost, pojasnjujejo v Banki Slovenije. Relativna precenjenost pomeni, da se primerja dinamiko cen z dolgoročno dinamiko neke druge osnove ali večimi osnovami, ki so v večini primerov dohodkovne narave (BDP, razpoložljivi dohodek), cenovne (splošna inflacija, cene najemnin) ali stroškovne (stroški v gradbeništvu, višina obrestne mere za stanovanjska posojila).
Prednost izračuna relativne v primerjavi z absolutno precenjenostjo je ta, da se pri relativni precenjenosti lahko opremo na določeno referenčno točko. Pri absolutni precenjenosti te točke ni, prav tako pa je pri absolutni precenjenosti pomemben subjektivni vidik kupec – prodajalec.
Kazalniki precenjenosti
Pri zadnji analizi Banke Slovenije je treba vedeti, da je v kazalnikih precenjenosti upoštevala podatke do prvega kvartala letošnjega leta. V drugem kvartalu se je rast cen nadaljevala, tako da so zdaj kazalniki precenjenosti verjetno še višje.
BDP je zanihal s covidno krizo, bomo videli če bo ujel tempo rasti cen nepremičnin. Za kaj takega se bo morala upočasniti rast cen nepremičnin.
Rast cen je kupce opogumila po večjem zadolževanju za nepremičnine. Še posebej, ker obrestne mere ostajajo nizke. Vse več stanovanj se kupuje kot naložba, ki za zdaj lepo pridobiva na vrednosti, zato stroški zadolževanja trenutno ne predstavljajo problem.
Poslovne nepremičnine
Podjetja niso pozabila lekcije iz finančne krize pred dobrimi desetimi leti, ko so se zadolževala za nepremičnine in se opekla. Še vedno so zelo previdna, za nepremičnine pa kvečjemu namenjajo predvsem višek denarnega toka. Zato je obseg bančnih posojil za nakup poslovnih prostorov precej nižji, kot je bil pred in med finančno krizo.
Storitvena podjetja se tudi vse bolj poslužujejo najemnega modela zagotavljanja prostorov za delo. Na slovenskem nepremičninskem trgu je hkrati vse več nepremičninskih skladov, s čimer se krepi ponudba poslovnih prostorov za najem. Podjetja se tako raje ukvarjajo s svojo osnovno dejavnostjo in ne z gradnjo ali upravljanjem nepremičnin. To prepuščajo nepremičninskim družbam.
Izjema so seveda podjetja, ki potrebujejo specifične nepremičnine, predvsem proizvodnja podjetja. Najemna ponudba nepremičnin za logistiko se hitro razvija, res pa je tudi, da zaradi spremenjenega gospodarstva po covidu, ne dohaja povpraševanja na trgu.